Z Niemiec, Francji, Australii i oczywiście z całej Polski zjechali się wielunianie na zaproszenie burmistrza Janusza Antczaka z okazji zorganizowanego w miniony weekend (24-25 sierpnia) Zjazdu Polonii Wieluńskiej. Wspomnień i wzruszeń nie brakowało, bo „Kraj lat dziecinnych zawsze zostanie piękny i czysty…”

Celem zjazdu było wzajemne poznanie się ludzi, którzy są naturalnymi ambasadorami naszego miasta w Polsce i na świecie i podziękowanie im za to, że swoją pracą rozsławiają Wieluń.
Zjazd rozpoczął się w piątek, 24 sierpnia w Wieluńskim Domu Kultury. Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał burmistrz Janusz Antczak.
- Jest mi niezmiernie miło gościć Was w Wieluniu. Witajcie w domu! Jestem bardzo wdzięczny, że przyjęliście moje zaproszenie i za to, że przemierzyliście setki, a nawet tysiące kilometrów, żeby być dziś razem z nami – podkreślał burmistrz. - Podczas pobytu na ziemi wieluńskiej chcemy pokazać Wam wszystko to, z czego jesteśmy dumni. Mam nadzieję, że miło spędzą Państwo czas, a nawiązane przyjaźnie będą owocowały w przyszłości.
O Nadwarciańskim Szlaku Bursztynowym zebranym opowiedział Bogusław Abramek, Prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy a działania informacyjno-promocyjne związane z wrześniem 1939 roku przybliżył prof. Tadeusz Olejnik, prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Wieczór zakończył koncert zespołu Tadeusza Nic Nie Rusza.
Sobotę rozpoczęła wizyta w ratuszu i wspólne zdjęcie uczestników zjazdu. Następnie krótką historię planowanego pomnika „Wieczna Miłość” omówił jego twórca Wojciech Siudmak. Potem na trasie sesji terenowej znalazły się kolejno: Muzeum Ziemi Wieluńskiej, wiatrak w Kocilewie, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, kościół w Grębieniu, kurhan w Przywozie, kościół w Toporowie i kapliczka w Kamionie.
(mak)

razem

Projekt budowa marki "Nadwarciański Szlak Bursztynowy" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO