Na dzień przed wejściem w życie Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów, który zaczął obowiązywać na terenie całego kraju od 1 lipca, w Wieluniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceministra Środowiska Sławomira Mazurka oraz Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy.

Konferencja rozpoczęła się w niekonwencjonalny sposób, mianowicie od występu dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Wieluniu, które wzięły udział w zabawie zorganizowanej przez pracowników Ministerstwa Środowiska oraz zaprezentowały ekologiczny układ taneczny.

Następnie Minister Sławomir Mazurek przedstawił założenia nowego systemu segregacji odpadów, w którym funkcjonować będą cztery kosze: niebieski do papieru, żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło i brązowy na bioodpady oraz pojemnik na odpady zmieszane.

Wybór Wielunia na gospodarza konferencji ma związek z udziałem naszego miasta w pilotażowym programie "Gospodarki o obiegu zamkniętym", ale również z tym, że Wieluń znajduje się w gronie miejscowości, w których recykling odpadów stoi na wysokim poziomie. Jak podreślił Minister: W Polsce dzisiaj nasz recykling wynosi 26%, a muszę powiedzieć, że nasze zobowiązania europejskie, ale też już wpisane do naszego prawa, to jest 50%. Przed nami bardzo dynamiczny czas w którym musimy zwiększyć poziom recyklingu do 2020 o połowę. To jest wyzwanie przed którym stoimy wszyscy, a przede wszystkim stoją samorządy, bo ta rewolucja śmieciowa sprzed kilku lat wprowadziła właśnie to, że to samorządy odpowiadają za gospodarkę odpadami. W tym mieście się udało. Wieluń ma bardzo dobre wyniki, jest ponad średnią krajową.

Więcej informacji o Wspólnym systemie segregacji na: http://naszesmieci.mos.gov.pl/wspolny-system-segregacji

• IMG_6191-Small
  • IMG_6195-Small